• Gaisa transports
 • Pilsētas transports

  Visdažādākie transporta veidi, kuri veic pasažieru un kravas pārvadāšanu pilsētas robežās, sauc par pilsētas transportu. Pilsētas transports ir gan transportlīdzekļi (tramvaji, autobusi, metro, trolejbusi, taksometri, maršruta taksometri), gan arī ceļu iekārtas (sliedes, tuneļi, estakādes, u. c.). pie pilsētas transporta pieder arī elektriskās stacijas un transporta elektroapgādes tīkli, darbnīcas, kurās tiek remontēts transports, tramvaju un trolejbusu parki, garāžas, depo, tehniskās apkopes stacijas, bez tām normāla pilsētas transporta satiksme nav iedomājama.

  Parasti lielākā daļa pilsētas transporta tiek pieskaitīta pie sabiedriskā transporta un pieder valstij. Mūsdienās, lielai daļai, pilsētas iedzīvotāju ir savas personīgās automašīnas. Ar katru gadu transporta skaits pilsētas ielās pieaug. XX. gadsimta sākumā transporta plūsmu ielās regulēja speciāli apmācīts cilvēks – regulētājs. Mazliet vēlāk parādījās automātiskie luksofori un regulētāja palīdzība bija vajadzīga tikai tad, kad luksofors nedarbojās.

  Ar katru gadu, pilsētas transporta sistēmas pilnveidojas, uzlabojas ceļi, tiek būvētas jaunas tramvaju un trolejbusu līnijas, tiek atklātas jaunas metro stacijas, paliek modernāks un ērtāks pats transports.

  Piemēram, tramvajs, daudzu gadu garumā, ir ļoti mainījies. Paši pirmie tramvaji maz ar ko atšķīrās no pilsētas dzelzceļa – vagoni pa sliedēm tika vilkti ar zirgu palīdzību. Tramvajs pārvietojās ar dzinēja, kura jauda bija tikai 3,5 kilovati, palīdzību un varēja pārvadāt tikai 12 pasažierus. Laikam ejot, tramvajs kļuva ietilpīgāks, ērtāks. XX. gadsimta otrajā pusē tramvajs bija attīstījies tik tālu, ka cilvēki sāka sūdzēties par troksni, ko tas radīja braucot pa sliedēm. Bet paskatieties uz tramvaju šodien – blakus tā tradicionālajām īpašībām klāt ir nākušas daudz jaunas īpašības un galvenās no tām ir ātrums un klusa pārvietošanās pa sliedēm.

  Daudzās pilsētās jaunās tramvaja līnijas norobežo no braucamās daļas, tāds īpašs ceļš ļauj tramvajam palielināt kustības ātrumu vismaz divas reizes. 2 – 3 kopā savienoti vagoni ir spējīgi attīstīt ātrumu līdz 70 – 80 km/ st. Tāpēc jaunie tramvaji ir spējīgi dienas laikā pārvadāt gandrīz tikpat daudz pasažieru kā vilcieni un metro, bet metro būvniecība ir vairākas reizes dārgāka, nekā tramvaju būvniecība.

  Kaut gan metro būvniecība ir dārga, lielās pilsētas bez metropolitēna nav iespējams iztikt, neviens transporta veids nav spējīgs pārvadāt tik lielas cilvēku masas, kā metro. Metro ir daudz ērtāks transporta veids kaut vai tikai tāpēc, ka tā trases stiepjas pazemē, bet tas nozīmē to, ka tas netraucē citu transportlīdzekļu kustību.

  Runājot par pilsētas transportu, jāmin ir kaut daži vārdi arī par autobusu, jo jaunajos pilsētu rajonos autobusu līnijas parādās pašas pirmās. Tikko ir pabeigta asfalta liešana, tā autobusi uzreiz uzsāk kursēšanu. Tas ir saprotami, jo autobusam nav vajadzīgas ne sliedes, ne speciāli elektriskie tīkli.

  Kaut gan autobusam ir arī savi mīnusi, it īpaši labi tos var pamanīt pilsētas apstākļos: tās ir izplūdes gāzes un troksnis, ko tas rada braucot, tāpēc daudzās pilsētās plašu pielietojumu ir ieguvis trolejbuss, kurš no autobusa ir paņēmis mīkstās riepas, bet no tramvaja – elektrisko dzinēju.

  Protams, mēs visi, pilsētas ielās esam redzējuši vieglo automašīnu ar speciālām atpazīšanas zīmēm, uz kurām skatoties, atpazīstam taksometru. Taksometrs nav spējīgs pārvadāt tādu pasažieru daudzumu, kā autobuss, tramvajs vai metro, toties tas ir spējīgs jūs sagaidīt pie pašam durvīm un ātri nogādāt vajadzīgajā galamērķī, piemēram, lidostā, dzelzceļa stacijā vai teātrī.

  Pilsētas transporta portrets nebūtu pilnīgs, ja mēs nepieminētu speciālo dienestu mašīnas: ugunsdzēsēju, policijas, ātrās palīdzības, gāzes avārijas dienesta mašīnas, atkritumu izvešanas mašīnas u. d. c.

  Pilsētas transporta sistēma ir sarežģīta, tajā ietilpst ļoti daudz transportlīdzekļu, bet pilsētas transporta mērķis ir viens – atvieglot un padarīt cilvēku dzīvi pilsētās daudz ērtāku.

 • Gaisa transports
 • Transportlīdzekļu veidi

  Transportlīdzekļu ražošana, ir viena no galvenajām rūpnieciskās ražošanas jomām visā pasaulē.

  Visi transportlīdzekļu pārvietošanās ceļi, transportlīdzekļu uzņēmumi un transportlīdzekļi veido pasaules transporta sistēmu.

  Mūsdienās šī sistēma ļoti strauji attīstās: tiek atjaunoti un būvēti jauni ceļi un tilti, ļoti izmainījies ir arī transports – tam ir palielinājies ātrums, celtspēja, vilkme, ir parādījušies konteineri, pateicoties kuriem tagad var transportēt kravu pa pazemes tuneļiem.

  Katrā valstī transportlīdzekļu daudzums un attīstība ir ļoti atšķirīga. Attīstītajās valstīs, transportlīdzekļu veidiem un transportēšanas sistēmai ir sarežģīta struktūra. Šajās valstīs ir sastopami visi transportlīdzekļu veidi, ieskaitot elektronisko. Īpaši augsts transporta infrastruktūras attīstības līmenis ir Japānā, ASV, Francijā, Vācijā, Lielbritānijā u. c. Tieši attīstītajās valstīs ir vislielākais kravu transportēšanas apjoms – 85% (bez jūras transporta). Piemēram, Rietumeiropā 25% no kravu pārvadājumiem tiek veikti pa dzelzceļu, 40% pa sauszemes ceļiem ar kravas automašīnām un 35% – tiek izmantots iekšējais jūras transports.

  Sauszemes transports.

  Dzelzceļam ir ļoti liela nozīme arī mūsdienās, it īpaši ja runa iet par lielām krāvām. Aptuveni 50% kopējā dzelzceļa garuma atrodas 10 valstīs – ASV, Krievijā, Indijā, Kanādā un Ķīnā. Visvairāk dzelzceļa sliežu ir Rietumeiropā.

  Automašīnu transports ir viens no galvenajiem transportlīdzekļiem pilsētas un piepilsētas, kurš tiek izmantots pasažieru pārvadājumiem. Visgarākie automašīnu ceļi ir ASV, Krievijā, Indijā, bet visvairāk to ir Eiropā un Japānā.

  ASV un Kanādā dzelzceļš un automobiļu transports ir gandrīz novienādojušies. Austrumeiropas valstīs un SNG valstīs kravu pārvadāšanas līderis, joprojām ir dzelzceļš, bet liela loma ir arī automobiļu transportam.

  Transportēšana pa cauruļvadiem ir attīstījusies pateicoties straujai naftas un gāzes ieguvei. Pasaules naftas tīkls, mūsdienās, sasniedz vairāk par 400 000 km, maģistrālais gāzes vadu tīkls ir vēl lielāks – 900 000 km. Transportēšanai pa cauruļvadiem ir trīs reizes zemākas izmaksas, nekā transportēšanai pa dzelzceļu. Tāds transportēšanas veids garantē transportēšanas stabilitāti un ir mazāk kaitīgs apkārtējai videi.

  Ziemeļamerikā cauruļvadi stiepjas no naftas ieguves rajoniem tiešu uz industriālajiem centriem, kuri atrodas kontinenta austrumos. Rietumeiropā tie stiepjas no jūras ostām līdz industriālajiem centriem, kuri atrodas kontinenta iekšienē.

  Ūdens transports.

  Jūras transports visā pasaulē ir vispieejamākais un vislētākais transporta veids. Tas nodrošina 75% pārvadājumu starp valstīm (kopējais kravas apjoms aptuveni 3,6 miljardi tonnu gadā), tas apkalpo 4/5 no visas starptautiskā tirdzniecības apjoma, pārvadā lejamās, konteineru un beramās kravas. Lielākā jūras tirdzniecības flote ir Japānai, ASV, Krievijai. Lielas flotes ir arī Panamai un Libērijai, bet to var izskaidrot ar to, ka zem šo valstu karogiem kuģo citu valstu kuģi. Visvairāk pārvadājumiem tiek izmantots Atlantijas okeāns.

  Lielākās pasaules ostas (pēc kravas pārvadājumu rādītājiem) ir: Roterdama (Nīderlande), Singapūra, Šanhaja (Ķīna), Nagoja, Tokio – Yokohama (Japāna), Jaunorleāna, Ņujorka, Filadelfija, San – Francisko (ASV), Antverpene (Beļģija), Marseļa (Francija), Londona, u. c.

  Upju transports kravu pārvadāšanai izmanto upes, kanālus un iekšējās ūdenstilpnes. Lielākā upju un ezeru flote, kura nodarbojas ar kravu pārvadāšanu, ir ASV, tāpat šeit varam minēt Ķīnu, Krieviju, Vāciju un Kanādu.

  Gaisa transports.

  Gaisa transports ir visjaunākais un visdinamiskākais transporta veids, kurš ieņem pirmo vietu starpkontinentu pārvadājumos. Attīstītajās valstīs ir izveidojies liels aviolīniju tīkls. Lielākās aviolīnijas ir pieder ASV, Kanādai, Francijai, Austrālijai.

  Lielākas lidostas pasaulē ir ASV – Čikāga, Dalasa, Losandželosa, Atlanta, Ņujorka, San – Francisko, Lielbritānijā – Londonā, Japānā – Tokio, Vācijā – Frankfurtē pie Mainas, Francijā – Parīzē, u. c.

  Mūsdienās transports nav vairs tik ļoti atkarīgs no dabas apstākļiem, bet pieaug tā negatīvā ietekme uz dabu, tāpēc daudzas valstis veic pasākumus, lai aizsargātu dabu pret kaitīgo transporta ietekmi.

 • Gaisa transports
 • Īsa transportlīdzekļu rašanās vēsture

  Dzelzceļa rašanās vēsture.

  Dzelzceļa rašanās pirmsākumi ir saistīti ar Džeimsa Vata tvaika mašīnas izgudrošanu, kura sākumā tika izmantota pavisam citiem mērķiem. Viss mainījās tad, kad Džordžs Stefensons izgudroja lokomotīvi un tad, kad tika uzbūvētas pirmās dzelzceļa sliedes. Stefensons pārliecināja šahtu īpašniekus, ka viņiem ir nepieciešams dzelzceļš, lai varētu nogādāt kravu no Darlingtonas uz Stoktonu. Dzelzceļu varēja sākt būvēt arī tāpēc, ka dzelzs bija palikusi manāmi lētāka nekā čuguns, jo pirms tam dzelzceļa sliežu būvēšanai tika izmantots čuguns, kurš bija trausls un nevarēja izturēt lokomotīves un vagoniņu svaru. Mazliet vēlāk, pilnveidotā Dž. Stefensona lokomotīve “Raķete” uzvarēja sacensībās un tika atzīta par labāko, sava laika, lokomotīvi. To sāka izmantot maršrutā Mančestera – Liverpūle. Tas bija pirmais sabiedriskais ceļš Lielbritānijā. Dzelzceļš kļuva par īstu sensāciju ceļotājiem un kravu pārvadātājiem.

  Automašīnu rašanās vēsture.

  Automašīnu rašanās vēsture ir aizsākusies XX. gadsimtā, tad, kad naftas izmantošana ļāva uzsākt jaunu, automašīnu attīstīšanās ēru. Šajā laikā parādījās daudz automašīnu rūpnīcu, kompāniju, kuras ļoti strauji attīstās. Piemēram, ja 1904. gadā Anglijā bija tikai 8464 automašīnas, tad pēc desmit gadiem, to skaits pārsniedza jau 132 tūkstošus. Vislielāko popularitāti tajā laikā bija iemantojis Henrija Forda pazīstamais “T” modelis, tam bija pieņemama kvalitāte un saprātīga cena. Šis notikums izmainīja visu valsts dzīvi, pastiprināti sāka attīstīties jaunas ekonomiskās nozares, sākās ceļu būvniecība. Visi šie fakti ļāva Amerikai kļūt par vadošo valsti automašīnu attīstības jomā. Varam droši teikt, ka arī mūsdienās, tā vēl joprojām ir saglabājusi šo statusu.

  Autobusu rašanās vēsture.

  Sauszemes transporta veida – autobusa vēsture ir aizsākusies ar pasta karietēm, kuras tika izgudrotas Ungārijā XV. gadsimtā, bet pirmais pilnvērtīgais autobuss – omnibuss parādījās 1830. gadā Anglijā. Dzinēja vietā tad tika izmantots tvaika dzinējs. Tā jauda nebija liela, tāpēc ļāva pārvadāt tikai mazas pasažieru grupas. Vēlāk, 1885. gadā Vācija, tika konstruēts autobuss, kurā pasažieriem bija paredzētas jau 8 vietas. Mūsdienu autobusa priekštecis tika uzbūvēts 1922. gadā ASV. Gadu gaitā tam tika uzlabots un pilnveidots gan ārējais, gan iekšējais izskats, palielināta dzinēja jauda, tika domāts par pasažieru ērtībām un viņu skaitu. Anglijā tika izgudrots divstāvīgs autobuss.

  Gaisa transporta rašanās vēsture.

  Gaisa transportam ir sava, īpaša rašanās vēsture. Visi mēs zinām leģendu par Ikaru, kurš mēģināja pacelties debesīs. Cilvēce vienmēr ir sapņojusi būt neatkarīga no ceļiem, nepazīt šķēršļus ne augstu kalnu, ne biezu mežu, ne bezgalīgu ūdeņu veidā.

  Pirmie zinātniskie darbi aerodinamikā pieder Mihailam Lomonosovam. Pirmais, brāļu Mongolfjē, lidojošais aparāts pacēlās debesīs 1783. gadā. Tvaika dzinēja parādīšanās, ļāva francūzim Žiffaram 1852. gadā konstruēt aerostatu, kurš tika darbināts ar tvaika palīdzību. Lidmašīnu modeļus sāk izstrādāt krievu izgudrotājs Andrejs Možaiskis, bet jau 1903. gadā gaisā paceļas brāļu Raitu pirmā lidmašīna.

  Jaunu dzinēju parādīšanās, jaunu tehnoloģiju parādīšanās, visu laiku virza aviāciju uz priekšu. Liels solis uz priekšu tika sperts tajā brīdī, kad tika izgudroti reaktīvie dzinēji, tas ļāva padarīt pasažieru pārvadāšanu par ikdienu.

 • Gaisa transports
 • Pārvietošanās ar lidmašīnu. Plusi un mīnusi

  Bieži vien gan darba darīšanās, gan dodoties atvaļinājumu, mums ir jāizvēlas, ar kādu transporta veidu dosimies ceļā, kurš no tiem būs spējīgs, palīdzēt mums sasniegt mērķi visīsākajā laika periodā. Izvēle no vienas puses it kā ir liela, bet ja paskatās no otras puses, tad jau nemaz nav tik liela – tas ir sauszemes transports, dzelzceļš, jūras transports un gaisa transports. Gaisa transports ir viens no jaunākajiem transporta veidiem, kurš ir parādījis sevi no labākās puses un pēdējā laikā ir kļuvis viens no visvairāk pieprasītajiem un populārākajiem transporta veidiem.

  Bet, bieži vien lidošana ar lidmašīnu, daudziem cilvēkiem izraisa bailes un trauksmi. Izturēties pret tādām sajūtām nevērīgi, nebūtu prātīgi. Izanalizēsim vēlreiz visus plusus un mīnusus, mēģināsim tikt skaidrībā kādas ir lidojuma labās un sliktās puses.

  Kādas ir priekšrocības lidojot ar lidmašīnu.

  • Viena no galvenajām priekšrocībām, lidojot ar lidmašīnu, ir lielais pārvietošanās ātrums. Tikai dažu stundu laikā, jūs varat nokļūt galapunktā, kurš atrodas vairāku tūkstošu kilometru attālumā no jūsu mājām. Īpaši ērti tas ir tad, kad jums ir ierobežots laika daudzums.
  • Lidošana ar lidmašīnu nav tik nogurdinoša, kā braukšana ar automašīnu, autobusu vai vilcienu, jums nebūs jāpavada ceļā vairākas dienas, lai sasniegtu galamērķi.
  • Lidmašīnās ir ļoti labs serviss. Pasažierim lidojuma laikā tiek piedāvāts ēdiens, atspirdzinošie un alkoholiskie dzērieni, kā arī tiek piedāvātas iespējas, kuras palīdz īsināt laiku, piemēram: filmu skatīšanās, avīžu vai žurnālu lasīšana.
  • Lidmašīnas ir aprīkotas ar ērtiem sēdekļiem, tas ļauj pasažierim lidojuma laikā justies ļoti ērti, jo viņiem ir iespēja brīnišķīgi atpūsties un pat nosnausties.
  • Daudz patīkamu sajūtu sagādās skati, kuri paveras pa iluminatoru – skaistās ainavas, kuras atrodas tālu lejā, bet ja lidmašīna lido virs mākoņiem, tad jūs varēsiet izbaudīt sniegbalto mākoņu, saules apspīdētos, pūkainos kalnus, kuri ieskauj lidmašīnas korpusu.
  • Mūsdienās ir unikāla iespēja rezervēt biļetes pa telefonu vai internetā, vairs nav nekādas vajadzības stāvēt garās, nogurdinošās rindās. Šo pakalpojumu var lietot jebkurā, jums izdevīgā laikā.
  • Ar lidmašīnu jūs varat nokļūt jebkurā valstī, arī tāda, uz kurieni nav iespējams aizbraukt ar dzelzceļa vai sauszemes transportu.

  Kādi ir trūkumi pārvietojoties ar lidmašīnu.

  • Kā vienu no galvenajiem trūkumiem, var minēt biļešu augsto cenu, jo tā ir vairākas reizes augstāka par dzelzceļa transporta biļešu cenām.
  • Problemātiska, un ne vienmēr patīkama ir bagāžas pārbaudes, nodošanas un saņemšanas procedūra, gadās arī tā, ka bagāža ar citu reisu tiek nosūtīta uz otru pasaules galu. Pasažieru reģistrācija arī prasa papildus laiku.
  • Kādreiz uz vajadzīgo galamērķi nav iespējams nokļūt ar vienu, taisno reisu, ir vajadzīga pārsēšanās uz citu lidmašīnu, tas arī ne vienmēr ir ērti un prasa papildus laiku.
  • Daudzus biedē un ne bez pamata, augstais avāriju skaits, jo, ja salūzis ir kaut vismazākais sīkums, lidojums var beigties ar nopietnām sekām.
  • Daudziem cilvēkiem lidmašīnā sākas dažādas problēmas – paliek slikta dūša, bail no augstuma u. t. t.
  • Lidmašīnas ir atkarīgas no laika apstākļiem, piemēram, ja ir liels negaiss vai migla, tad lidojums tiks atcelts.
  • Daudziem cilvēkiem bailes izraisa turbulence.
  • Neskatoties uz to, ka krēsli ir ļoti ērti, daudziem cilvēkiem grūtības sagādā ilgā sēdēšana vienā un tajā pašā stāvoklī.
  • Lidmašīnās ir ierobežota mobilo ierīču lietošana, jo tās var radīt lidmašīnas vadības traucējumus. Kaut gan mūsdienās, daudzās lidmašīnās, šī problēma jau ir atrisināta un jūs mierīgi varat lietot mobilo telefonu.

  Neskatoties uz visiem minētajiem trūkumiem, lidmašīna ir un paliek viens no ātrākajiem transporta veidiem, kurš ļaus jums nokļūt jebkurā ģeogrāfiskajā zemes punktā visīsākajā laika periodā. Tieši tāpēc tik daudz cilvēku, atdod priekšroku, tieši lidojumiem ar lidmašīnu. Izvēlieties šo transporta veidu un gūstiet prieku no ceļošanas!